Budownictwo i aranżacjaPrzemysł i technologie

Czym są ogniwa fotowoltaiczne?

Czym są ogniwa fotowoltaiczne?

Ogniwa fotowoltaiczne są jednymi z elementów całej instalacji fotowoltaicznej, czyli paneli słonecznych. Warto się dowiedzieć, czym one są, a także na czym polega ich działanie.

Czym są ogniwa fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne zawierają w swoim składzie między innymi takie elementy jak ogniwa fotowoltaiczne. To w nich odbywa się proces przemiany energii pochodzącej z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Możliwe jest to dzięki zjawisku fotowoltaicznemu. Obecnie można wyróżnić różne rodzaje ogniw fotowoltaicznych. Wśród nich można wymienić następujące:

  • ogniwa pierwszej generacji, czyli ogniwa grubowarstwowe,
  • ogniwa drugiej generacji, czyli cienkowarstwowe,
  • ogniwa trzeciej generacji, które są aktualnie w trakcie badań.

Najbardziej popularne w obecnych czasach są wszelkiego rodzaju ogniwa pierwszej generacji. Wśród nich można wyróżnić ogniwa monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Ogniwa monokrystaliczne są jednym z najbardziej wydajnych rodzajów tego typu elementów. Są one bardzo efektywne, a także mają stosunkowo długą żywotność.

Zastosowanie ogniw fotowoltaicznych

W obecnych czasach fotowoltaika ma bardzo szerokie możliwości zastosowania. Jest to bez wątpienia trwałe oraz niezawodne źródło energii, które wykorzystywane jest na szeroką skalę we wielu elementach. Przede wszystkim ogniwa fotowoltaiczne można znaleźć w różnego rodzaju elektronice użytkowej, czyli kalkulatorach, zegarkach, lampach. Są one wykorzystywane do oświetlania znaków drogowych oraz wspomagająco w sygnalizacji świetlnej. Są one używane również w przypadku samochodów z napędem hybrydowym, a także jako zasilanie do układów telemetrycznych, automatyki pomiarowej oraz przemysłowej, a także elektroniki urządzeń, które znajdują się w przestrzeni kosmicznej. Jest to także bardzo dobre źródło energii w takich elementach jak elektrownie słoneczne. Bez wątpienia ogniwa fotowoltaiczne oraz całe instalacje związane z fotowoltaiką mają bardzo duży potencjał w wielu sferach codziennego życia.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 5 =