Zdrowie i uroda

Ile trwa odwyk? Długość podstawowej terapii

Ile trwa odwyk? Długość podstawowej terapii

Uzależnienie od alkoholu to złożony problem, angażujący zarówno strefę psychiczną, jak i fizyczną człowieka. Leczenie alkoholizmu to długotrwały proces, mogący odbywać się w systemie stacjonarnym, jako terapia ambulatoryjna oraz w ośrodku zamkniętym. Jak długo trwa podstawowa terapia odwykowa?

Terapia alkoholowa w poradni odwykowej

Proces leczenia alkoholizmu powinien rozpocząć się od psychoterapii prowadzonej w poradni leczenia odwykowego. Psychoterapia prowadzona jest zazwyczaj w niewielkich grupach osób borykających się z podobnymi problemami, a spotkania mają miejsce najczęściej w godzinach popołudniowych, Spotkania organizowane są 2-3 razy w tygodniu i mają za zadanie wspomóc odwyk alkoholowy. Podstawowa terapia alkoholowa trwa od czterech do sześciu miesięcy, a finalna długość terapii uzależniona jest od efektu, jaki przyniesie. Oprócz pomocy alkoholikom, poradnia odwykowa udziela także wsparcia ich rodzinom, które są zazwyczaj współuzależnione.

Zobacz: Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień - Terapie "TU i TERAZ"

Leczenie alkoholizmu na oddziale dziennego pobytu

Innym sposobem walki z alkoholizmem jest odbycie terapii na oddziale dziennego pobytu, gdzie zajęcia psychoterapii odbywają się przez 5 dni w tygodniu przez około 6 godzin. Podstawowa terapia na takim oddziale trwa 8 tygodni. Rozwiązanie to nie jest jednak korzystne dla każdego – niektórym podopiecznym trudno jest utrzymać zupełną absencję, ze względu na uwarunkowania społeczne i rodzinne. Dla takich osób przygotowane zostało inne rozwiązanie – zamknięty oddział terapii uzależnień, na którym pacjent przebywa całodobowo. Na miejsce na oddziale czeka się jednak od kilku do kilkunastu tygodni.

Odwyk alkoholowy na oddziale leczenia zespołu abstynencyjnego

Terapia na oddziale leczenia zespołu abstynencyjnego przeznaczona jest dla osób wymagających natychmiastowej pomocy ze względu na zagrożenie życia. Miejsce na oddziale przyznawane jest bezzwłocznie każdej osobie, potrzebującej pomocy. Hospitalizacja na takim oddziale trwa od 7 do 10 dni, a po jej zakończeniu pacjent kierowany jest na dalsze leczenie do poradni odwykowej.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 9 =