Jak nie prośbą to groźbą. Jak prawidłowo rozmawiać z alkoholikiem?

Leczenie alkoholizmu to niestety proces skomplikowany. Gdyby tak nie było, nie czytałbyś tego artykułu. Trzeba sobie uświadomić, że alkoholizm to choroba, a każda choroba wymaga leczenia. Jednakże to głównie choroba psychiczna/psychologiczna i chociaż jej skutki są często fizyczne, to jednak wszystko siedzi w głowie.

Alkoholik rzadko sam z siebie uda się po pomoc. To od bliskich mu osób (rodziny i przyjaciół) zależy tak naprawdę wszystko. Jeżeli bliska nam osoba zmaga się z tym problemem, to jego choroba będzie także oddziaływać negatywnie na nasze życie i życie naszej rodziny. Alkoholizm wyniszcza, zarówno uzależnionego, jak i osoby w najbliższym otoczeniu. Stąd też pojęcie współuzależnionego. Wychodzenie z alkoholizmu to proces, jednakże warto go jak najszybciej podjąć, w przeciwnym razie droga ku wyleczeniu będzie się wydłużać, a sam przebieg leczenia stanie się trudniejszy.

Jak prawidłowo rozmawiać z alkoholikiem?

Chory musi sobie uświadomić, że cierpi, że alkoholizm to choroba, która nieleczona doprowadzi do pogorszenia stanu zdrowia, wszystkich jego relacji, a w najgorszym przypadku może doprowadzić do śmierci. Zrozumienie czym jest alkoholizm i że jest się uzależnionym to pierwszy krok do sukcesu. Oznacza on zrozumienie, że jest problem. Skoro jest jakiś problem, to da się go rozwiązać. Alkoholik musi wiedzieć, że chociaż w danym momencie sytuacja może wyglądać bardzo źle, to jednak może się ona zmienić. Musi też wiedzieć, że ta zmiana będzie dla niego pozytywna. W tym momencie, wszystko czego on chce, to kolejny łyk alkoholu, więc musi pojawić się jakiś silniejszy bodziec, aby mógł zrezygnować albo zwalczyć potrzebę „napicia się”. Tym bodźcem może być cokolwiek, trzeba jednak pamiętać, że dużo lepiej działa przysłowiowa marchewka, niż kij, czyli lepiej wypunktować zalety trzeźwości, niż wady alkoholizmu. Tak samo lepiej wskazać pozytywne aspekty tego, jak bardzo zmieni się jego życie po rozpoczęciu leczenia, niż na przykład grozić do czego doprowadzi dalsze picie (choroby zdrowotne, bezrobocie, bieda, rozwód).

Pamiętajmy przede wszystkim, że alkoholik to osoba chora, więc wsparcie jest dla niego często jedynym ratunkiem.

Send a Comment

Your email address will not be published.

seventeen − thirteen =