Jak robić dobre zdjęcia z lampą błyskową?

W dzisiejszych czasach, z uwagi na łatwy dostęp do profesjonalnego sprzętu fotograficznego, coraz większa rzesza osób decyduje się na rozpoczęcie przygody z fotografią – zarówno bardziej amatorską, jak również i profesjonalną. Mimo tego nadal w wielu przypadkach unika się pewnych elementów, które wydają się problematyczne w procesie robienia zdjęć, tak jak stosowanie np. lamp błyskowych.

Tymczasem prawda jest taka, że każdy, kto chce mieć cokolwiek wspólnego z fotografią, powinien wiedzieć, jak niewygodne elementy stosowania lampy błyskowej podczas fotografowania obiektów i ludzi przekuć na zaletę. W wielu aspektach dobrze zastosowana lampa błyskowa jest czymś, co może uratować zdjęcie w danym momencie, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach. Trzeba tylko nauczyć się z niej korzystać.

Uważaj na przepalenia

Przede wszystkim, robiąc zdjęcia z lampą błyskową, trzeba zdecydowanie uważać na ewentualne przepalenia. Dlaczego się pojawiają? Głównie dlatego, że lampa oświetla tylko część przestrzeni na zdjęciu, najczęściej tę część, która znajduje się na pierwszym planie. Przepalenia na zdjęciu powstają, ponieważ otoczenie jest bardzo ciemne, zaś lampa skupia się na jednym punkcie, co sprawia, że wysyła bardzo jasną smugę światła na dany obiekt. Aby unikać przepaleń trzeba przede wszystkim zadbać o to, aby nie stać zbyt blisko obiektu, któremu robimy zdjęcie. Dobrze jest odejść kilka kroków w tył i zastosować np. opcję zbliżenia obrazu za pomocą automatycznego systemu albo obiektywu w przypadku lustrzanki. W ten sposób możemy nieco rozszczepić intensywność błysku jednocześnie zachowując jaśniejszą przestrzeń.

Steruj mocą

Da się jeszcze dodatkowo – o czym niewiele osób wie, zwłaszcza w przypadku posiadaczy aparatów kompaktowych – zmienić nieco intensywność i moc błysku. Aby to zrobić, dobrze jest przejrzeć po prostu ustawienia swojego aparatu. Zazwyczaj istnieje możliwość zmiany intensywności błysku w sposób automatyczny. Jeśli to jest niemożliwe, można skorzystać z wielu innych opcji. Niektóre rozbudowane aparaty w formie lustrzanek mają opcję skierowania lampy błyskowej w innym kierunku, dzięki czemu nie będzie powodowało to przepaleń, a mimo wszystko obiekt będzie odpowiednio oświetlony. Jeśli to jest niemożliwe, to dobrze byłoby skorzystać ze specjalnych lusterek, które pozwalają mechanicznie skierować lampę błyskową w inną stronę, dzięki czemu zyskamy możliwość naświetlenia planu bez jednoczesnego kierowania błysku w konkretny obiekt, co zapobiegnie nieciekawemu efektowi na zdjęciach.

Piotrpiatek.com

Zobacz także nasz poprzedni wpis:

Jaki wybrać aparat do robienia zdjęć wewnątrz pomieszczeń