MC-Bags.plPrzemysł i technologie

Jak wygląda typowe laboratorium chemiczno-biologiczno-medyczne?

Jak wygląda typowe laboratorium chemiczno-biologiczno-medyczne?

Laboratoria chemiczno-bioogiczno-chemiczne, są najczęstszym typem laboratorium, z jakim się spotykamy. Jest nim na przykład pracownia chemiczna czy biologiczna w szkole, ale oczywiście w większości przypadków są to miejsca specjalistyczne, gdzie przeprowadzone są eksperyment bardzo ważne dla chemii, biologii i oczywiście medycyny. Typowe laboratorium tego typu ma powierzchnię od 10-3000 m kwadratowych, a wielkości i wyposażenie zalezą od przeprowadzanych tam eksperymentów i czynności.

Generalnie wszystkie laboratoria chemiczno-biologiczno-medyczne dzielą się na kilka typów, ze względu na to czym się w głównej mierze zajmują pracujący tam badacze. Najpopularniejsze są laboratoria syntetyczne, gdzie jak sama nazwa wskazuje, przeprowadza się procesy syntezy, czyli łączenia rozmaitych związków i substancji chemicznych. Znajduje się tam wiele tradycyjnego i znanego wszystkim sprzętu laboratoryjnego jak pipety, zlewki, kolby. Jest to sprzęt szklany, tak jak i większość mebli znajdujących się w takim laboratorium, gdzie panuje ciągły ruch i zamieszanie ze względu na częstotliwość i natężenie przeprowadzanych eksperymentów.

Kolejnym typem są laboratoria analityczne, gdzie znowu zgodnie z nazwą, przeprowadza się analizy z dziedziny chemii, biologii i oczywiście medycyny. Sprzęt w tym miejscu jest raczej stały i zamontowany do przeprowadzania dziesiątek a nawet setek analiz w ciągły i powtarzalny sposób. Często takie laboratoria są niewielkie, gdyż dokonuje się analiz małych ilości związków chemicznych. Ostatnim typem laboratoriów chemiczno-biologiczno-medycznych są te tak zwane „pod specjalnym nadzorem”.

Dokonuje się tak zazwyczaj eksperymentów radiologicznych, mikrobiologicznych czy toksykologicznych, co oznacza, że operuje się substancjami związanymi z ryzykiem zakażenia i zatrucia. Takie laboratoria są szczelnie odseparowane od reszty świata, wchodzi się tam przez specjalne śluzy i należy stosować się do bardzo szczegółowych zasad bezpieczeństwa. Wszystkie powyższe typy laboratoriów chemiczno-biologiczno-medycznych są niezwykle potrzebne po to, aby nauki te ciągle się rozwijały.

Udostępnij