Alkohol z całą pewnością potrafi wpłynąć na życie oraz zachowanie każdej osoby. Po wypiciu wysokoprocentowego napoju zdecydowanie zachowujemy się zupełnie inaczej niż zwykle. Tenże napój może stać się dla niektórych panaceum na problemy lub środkiem, który łagodzi ból. Idąc tą drogą można się niestety uzależnić od alkoholu.
Choroba alkoholowa
Alkoholik bardzo często skarży się na luki w pamięci. Wykazuje również mniejszą wrażliwość na bodźce słuchowe, wzrokowe czy dotykowe. Uzależnienie od alkoholu to niesamowicie ciężka choroba, na którą choruje coraz więcej osób. Alkoholik nie jest wcale osobą z marginesu społecznego. Bardzo często taka osoba jest bardzo wykształcona, ma swoją rodzinę oraz przyjaciół. Taka osoba po prostu traci kontrolę nad ilością spożywanych napojów wysokoprocentowych – co prowadzi do bardzo dziwnych oraz przykrych czynności. U alkoholika można zaobserwować takie zachowania, jak na przykład: gwałtowny temperament, zmiany osobowości, kłopoty w relacjach z ludźmi, zaniki pamięci, nerwowość, impulsywność, niezdolność przyznania się do błędów lub huśtawki nastojów.
Leczenie alkoholizmu
W średnio zaawansowanej fazie choroby, osoba może zauważyć niesamowicie szkodliwe konsekwencje picia. Niestety ciężko jest się przyznać takiej osobie przed sobą oraz przed innymi, że ma ona ogromny problem. Jeśli pojawia się uzależnienie psychiczne, sytuacja jest o wiele gorsza, ponieważ chory musi pić, by poczuć się swobodnie oraz po prostu dobrze. Jak pomóc osobie uzależnionej? Najlepszą terapią odwykową będzie przede wszystkim psychoterapia grupowa. Leczenie alkoholizmu zupełnie nie opiera się na medycznych środkach – wsparcie psychiczne odgrywa tutaj znaczącą rolę. Na kuracjach odwykowych bardzo dużo zdarza się treningu behawioralnego i interpersonalnego. Podczas leczenia chory musi otrzymać ogromne wsparcie od swojej rodziny oraz od przyjaciół.
Uzależnienie od alkoholu to wyjątkowo ciężka choroba. Osoba chora musi przede wszystkim chcieć wyzdrowieć i wrócić do normalnego życia.
POLECAMY: