Różne

Jak zadbać o zdrowie królika?

Jak zadbać o zdrowie królika?

Królik to zwierzątko, które jest bardzo chętnie wybierane do hodowli domowej ze względu na łatwość opieki, ale także miękkie i puszyste futerko, którego głaskanie jest niezwykle relaksującą przyjemnością. Hodowla królika uczy szczególnie dzieci odpowiedzialności, troski oraz obdarzania miłością bezbronnego stworzenia, które bez ludzkiej pomocy nie rozwijałoby się odpowiednio. W jaki sposób dbać o królika?

Wybór klatki, dieta i ruch

 

Kluczowe znaczenie ma wielkość klatki, która powinna mieć przynajmniej 1 m długości oraz 60 cm szerokości. Jeżeli królik jest z gatunku większych, warto wybrać klatkę o wymiarach 1 metr na 1 metr. Na takiej powierzchni królik będzie miał wystarczająco dużo miejsca, aby wypoczywać urządzić sobie “jadalnię” i “toaletę”. Oprócz ściółki, około jedna trzecia klatki powinna być wysłana sianem, które będzie stanowiło legowisko dla zwierzęcia. Klatka dla królika powinna stać w miejscu spokojnym i niezbyt nasłonecznionym.

Suchą karmę najlepiej kupować w dobrych sklepach zoologicznych, ale witaminy dla królika dostarcza się przede wszystkim umieszczając w klatce różnorodne warzywa. Karma dla królika powinna zawierać w sobie różne twarde elementy, takie jak nasiona lucerny, by zwierzę mogło ścierać stale rosnące zęby. W jaki sposób dostarczyć pupilowi codziennej porcji ruchu, niezbędnej do zdrowia i prawidłowego rozwoju?

Należy jak najczęściej wyciągać go z klatki i umożliwić spacerowanie po domu, czy ogrodzie. Trzeba jedynie pamiętać, by poza domem chronić królika przed innymi zwierzętami, czy po prostu zgubieniem w trawie. Zwierzę porusza się szybko i łatwo jest przeoczyć to, gdzie się aktualnie znajduje. Co ciekawe, królika można również spróbować wytresować. To mozolna praca, ale według znawców króliczej natury przynosi efekty.

Królik to wdzięczny towarzysz, którego można głaskać, przytulać, czy po prostu obserwować. Jeżeli zapewnimy mu odpowiednie warunki życia, będzie towarzyszył nam nawet do 6 lat w zdrowiu i dobrej kondycji. Różne źródła podają bowiem inne dane na temat długości życia królików w hodowli domowej.

Udostępnij