Jakie etapy musi przejść przyszły instruktor PNF?

PNF to skrót od słów „proprioceptive neuromuscular facilitation”, co w tłumaczeniu znaczy „proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu”. Jest to jedna z form terapii, wykorzystywana w leczeniu i rehabilitacji osób ze schorzeniami układu ruchu i dolegliwościami neurologicznymi.

Metoda PNF i jej idea

Metoda PNF wyróżnia się spośród innych własną koncepcją leczenia pacjenta, która zaleca postrzeganie go w sposób całościowy. Opiera się na zasadzie wykorzystania silnych i zdrowych regionów ciała do terapii chorych miejsc. Pozwala również choremu określić zakres i granice działania terapeuty, dzięki czemu jest bezbolesna i komfortowa dla pacjenta. Jest to bardzo ważne, by chory zachował dobrą motywację, pomimo nieraz poważnej dysfunkcji.

Jak zostać instruktorem PNF?

Droga do sukcesu, jak to zwykle bywa, wymaga czasu i zaangażowania. Ale dla chcącego nic trudnego. Od czego więc zacząć?

  • Przede wszystkim trzeba być specjalistą posiadającym wykształcenie lekarskie lub fizjoterapeutyczne, bo tylko dla takich osób skierowane są oferty szkoleń.
  • Kolejny krok to odbycie kursu podstawowego PNF. Składa się on z dwóch części, obejmujących zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. W zależności od organizatorów, na kurs przypada średnio 50 godzin szkoleniowych, podczas których kursanci zapoznają się z głównymi zasadami PNF i wzorcami ruchowymi. Pod okiem instruktorów analizują przypadki zaburzeń u poszczególnych pacjentów. Po ukończeniu kursu uczestnicy otrzymują stosowny certyfikat.
  • Na kolejnym etapie znajduje się kurs rozwijający. Treść kursu na tym etapie obejmuje rozwiązywanie różnych problemów poprzez nauczanie oparte na konkretnych zadaniach. Wiąże się to z pracą z pacjentem, oczywiście pod nadzorem instruktora. Kurs kończy się egzaminem, po zdaniu którego uczestnik otrzyma dyplom z tytułem „Dyplomowany Terapeuta PNF”.
  • Etap trzeci obejmuje kursy kliniczne w koncepcji PNF, są to: kurs PNF ortopedyczny, neurologiczny oraz kurs PNF w urazie rdzenia kręgowego. Wszystkie te kursy kończą się egzaminem teoretycznym i praktycznym.
  • Ostatnim etapem jest kurs doskonalący.

Wymagana jest również co najmniej półroczna praca z pacjentami pomiędzy każdym z tych kursów. Warto wiedzieć, że również wszystkie kursy kliniczne kończą się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Jeżeli wynik jest pozytywny uczestnik otrzymuje certyfikat, otwierający przed nim dalszą drogę, może bowiem przystąpić do kursu międzynarodowego.
Na koniec dodam, że profesjonalne kursy PNF organizuje firma TopSchool, zatrudniająca wykwalifikowanych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.

Send a Comment

Your email address will not be published.

three + 19 =