Kasacja pojazdu jest traktowana przez nas nadal jako konieczność. Tymczasem są sytuacje, w których jest ona opłacalna i warto zdecydować się na nią jak najszybciej. O jakich przypadkach mówimy?
Zużywające się podzespoły i rdza
Gdy inwestujemy w swoje auto spore pieniądze, wymieniając drogie podzespoły, a pomimo tego po kilku tygodniach znowu musimy się udać do warsztatu, oznacza to, że nie warto dokonywać inwestycji i kupić nowszy pojazd. W aucie, które odwiedza warsztat co najmniej raz w miesiącu tyle elementów jest już bowiem w takim stanie, że przy każdej wymianie uruchamiamy klasyczne domino. Ostrzegawcza lampka powinna się zapalić szczególnie wtedy, gdy auto obejmuje rdza i to nie tylko w elementach zawieszenia, ale również w tych, które są widoczne gołym okiem. W takim wypadku kasacja pojazdu pozwala na szybkie pozbycie się problemu i uniknięcie dodatkowych kosztów.
Auto po groźnym wypadku a bezpieczeństwo
Niekorzystne może być również używanie auta po groźnym wypadku, szczególnie takim, gdzie naruszona została jego konstrukcja, a przede wszystkim zawieszenie. Dokonując naprawy ryzykujemy wtedy zdrowie, a nawet życie, ponieważ auto będzie nieprzewidywalne na drodze. Gdy oddamy taki pojazd na auto złom możemy zatem uniknąć poważnych konsekwencji. Naprawienie szkody z OC lub AC nie gwarantuje przy groźniejszych kolizjach tego, że auto będzie się zachowywać na drodze tak, jak do tej pory.
Czy na kasacji pojazdu można coś zyskać?
Kasacja pojazdu pozwala na odzyskanie części pieniędzy za złom. Zwykle za kilogram punkt prowadzący auto złom płaci około kilkudziesięciu groszy. Ile można na tym zyskać? Wszystko jest tutaj uzależnione od wagi pojazdu. Właściciel pojazdu osobowego najczęściej odzyska na tym od kilkuset do ponad tysiąca złotych (przy większych lub bardziej poszukiwanych pojazdach). Złomowanie aut pozwala na pozbycie się problemu od ręki. Nie trzeba w związku z nim poświęcać czasu i pieniędzy (np. na wystawienie ogłoszenia, polisę OC, czy też zawiezienie do komisu).