Kiedy zmieniać opony na zimowe?

Powszechna opinia głosi, że opony w samochodzie trzeba zmienić kiedy pojawia się pierwszy śnieg. Jednak nie jest to do końca prawdą. A więc o czym powinien wiedzieć każdy kierowca?

Opony zimowe

Opony zimoweWykonuje się je z miękkiej gumy, która jest odporna na twardnienie. Do tego krzemionka wzbogacana jest o różne dodatki (na przykład olej z pomarańczy), które jeszcze bardziej uelastyczniają jej strukturę. Taka opona jest najlepsza na warunki panujące w zimę także przez wygląd oraz działanie bieżnika. Ma ona mocno porowatą strukturę, gdyż ma działać jak raki wspinaczkowe – to znaczy „wgryzać się” w śnieg i wyrzucać go za samochód. Lamele, to znaczy nacięcia na bieżniku, powinny być maksymalnie elastyczne – aby mogły jak najlepiej spełniać swoją funkcję.

Zawsze pamiętać należy o tym, że zbyt późna zmiana opon na zimowe znacznie obniża bezpieczeństwo jazdy. W czasie niskich temperatur system rowków opon letnich, który jest odpowiedzialny za odprowadzanie wody przestaje działać, a mieszanka gumy zaczyna ślizgać się na asfalcie.

Kiedy dokładnie zmieniać opony na zimowe?

Sytuacja nie powinna wyglądać tak, że zmiana opon na zimowe następuje po skontrolowaniu sytuacji za oknem, gdzie zaczynają się pierwsze opady śniegu. Wymiana zawsze powinna odbyć się na początku października – czyli w miesiącu kiedy temperatura zaczyna gwałtownie spadać.

Kiedy oscyluje ona w okolicy 10 stopni Celsjusza (i pada deszcz), opony zimowe będą się sprawdzać bardzo porównywalnie do letnich. Jeśli jednak, np. rano, temperatura spadnie do 7 stopni, to sytuacja znacznie się zmieni i jazda na oponach zimowych będzie bezpieczniejsza (z powodów opisanych powyżej). Czyli: 7 stopni Celsjusza jest tą podstawową granicą, o której mówią zarówno wulkanizatorzy, jak i producenci opon. Ważne jest, by zastanowić się, czy wynosi ona tyle w godzinach, kiedy kierowca porusza się po ulicach (np. jadąc o poranku do pracy).

Niestety, w Polsce nadal powszechne jest przeświadczenie o tym, że nie ma sensu wymieniać opon przed pojawieniem się śniegu. Jednak, wtedy jest już za późno, a jazda na oponach letnich może być ryzykowna.

Sprawdź ofertę: MotoSzef.pl – Internetowym sklep z częściami samochodowymi