Księgowość, a przestępstwa podatkowe.

Podmiotem odpowiedzialnym za rozliczenia danego przedsiębiorstwa, czyli podatnika, z fiskusem jest księgowość, czyli taki dział danej firmy, który kontroluje sytuację finansową i stoi na pieczy jej właściwego funkcjonowania. Księgowość powinna funkcjonować bez zarzutu aby finanse firmy miały się dobrze.

Niestety nie zawsze sytuacja rysuje się w tak jasnych kolorach, a dział księgowości nie tworzą tylko lojalne i rzetelne osoby. Często mamy do czynienia z przestępstwami księgowymi, które mają na celu finansowe oszukanie pracodawcy. W samym Wrocławiu odnotowano w tym roku ponad pięćdziesiąt prób przestępstw finansowych dokonanych przez księgowych. Prób, gdyż zostały one we właściwym czasie wykryte przez urząd skarbowy, który podczas corocznego rozliczenia podatkowego dokonuje gruntowej kontroli finansów dużych firm. Niestety musimy się liczyć z tym, że każdy jest tylko człowiekiem, nawet księgowy, którym rządzi chęć zysku i łatwego zarobienia pieniędzy.

Niestety przestępstwa księgowe są  w naszym kraju bardzo surowo oceniane przez sąd. We wspomnianym Wrocławiu prawie połowa osób oskarżonych o przestępstwo księgowe została skazana na karę więzienia lub pozbawienia wolności w zawieszeniu na kilka lat. Kwestie podatkowe dotyczące rozliczenia z państwem polskim to nie przelewki, a poważna sprawa ścigana od lat przez urzędy. Księgowość będąca strażnikiem finansowego zaplecza każdej firmy, ma łatwy dostęp do wszystkich danych na ten temat. Nieraz pokusą jest wykorzystanie jakieś zręcznej sztuczki by nieco oszukać swojego pracodawcę. Są to jednak praktyki bardzo ryzykowne i niebezpieczne, grożące karą więzienia. Przekonali się o tym księgowi z Wrocławia, co powinno być nauczką i ostrzeżeniem dla innych wykonawców tego wysoko przecież ocenianego zawodu.

Przestępstwa finansowe dokonywane przez księgowych bowiem uderzają w struktury danych firm mogąc doprowadzić je do materialnego upadku. Wówczas pracę i zarobek stracić mogą dziesiątki osób. Miejmy nadzieję, że obostrzenia polskiego prawa dotyczące przestępstw księgowości pozwolą na zmniejszenie występowania tego rodzaju malwersacji w przyszłości.