RóżneTurystyka i rekreacja

Lina wspinaczkowa statyczna czy dynamiczna? Którą wybrać i do jakich celów?

Lina wspinaczkowa statyczna czy dynamiczna? Którą wybrać i do jakich celów?

Wspinanie to bardzo fajne hobby dla ludzi odważnych i lubiących wyzwania. Żadne wspinanie jednak nie obejdzie się bez dobrego sprzętu. Jednym z najważniejszych jego elementów są liny wspinaczkowe. Lin jest kilka rodzai i każda z nich służy do czego innego. Zanim wybierzemy się na granie gór, dobrze by było zapoznać się z odpowiednim sprzętem wspinaczkowym.

LINY WSPINACZKOWE

Liny wspinaczkowe to najważniejszy sprzęt każdego wspinacza, liny te można podzielić na wspinaczkowe dynamiczne i na wspinaczkowe statyczne. Liny różnią się podstawowymi swoimi właściwościami i to ze względu na owe właściwości są przeznaczone, każda z nich, do czego innego.

LINA WSPINACZKOWA DYNAMICZNA

Lina wspinaczkowa dynamiczna charakteryzuje się tym, że jest bardziej rozciągliwa pod obciążeniem. Z tego też powodu lina ta najczęściej wykorzystywana jest do asekuracji. O tę linę należy bardzo dobrze dbać, bowiem jest to lina życia, od tej właśnie liny wiele zależy i ta właśnie lina, niejednokrotnie może uratować życie wspinacza. Liny dynamiczne są bardzo wytrzymałe, ergonomiczne i odporne. Bardzo często liny te mają zmniejszoną swoją wagę i są wykonane w specjalnej technologii. Liny wspinaczkowe dynamiczne to najważniejszy rodzaj lin w całym sprzęcie wspinaczkowym. Pozwalają one również na swobodne poruszanie się osoby wspinającej się w pionie.

LINA WSPINACZKOWA STATYCZNA

Lina wspinaczkowa statyczna charakteryzuje się bardzo dużą sztywnością i dzięki temu doskonale nadaje się do różnego rodzaju zjazdów, podchodzenia na linie i różnego rodzaju prac na wysokościach. Liny te głównie wykorzystywane są w pracach na wysokościach, jednak też są częścią ekwipunku wspinaczy, grotołazów i osób zajmujących się speleologią. Tego rodzaju liny wykonywane są, na ogół, z włókna poliamidowego i doskonale się sprawdzają podczas różnego rodzaju wyzwań i prac.

Każdy rodzaj lin to podstawa, jeśli chcemy się wspinać lub pracować na wysokości. Wszystkie liny są więc bardzo odporne, trwałe i wykonane z jak najlepszych materiałów. Mają też one bardzo dobre właściwości.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 2 =