Mołdawia – kraina winem płynąca?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści finansowych Mołdawia czerpie z produkcji i eksportu win mołdawskich różnych gatunków. Ten niewielki kraj w ogromnej swojej części porośnięty jest winoroślami, z których produkuje się rozmaite gatunki win.

Posiadają one różniące się od siebie, sprzeczne opinie. Jedni przepadają za winami mołdawskimi, inni uważają je za mało szlachetne i urągające wytrawnej sztuce winiarstwa. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że Mołdawia posiada bardzo bogatą i burzliwą historię uprawy win, która sięga najdawniejszych lat. Warto zapoznać się z historią tego kraju i win w nim produkowanych.

Historia win mołdawskich

Otóż początki winiarstwa na terenie dzisiejszej Mołdawii możemy odnaleźć już w III wieku, kiedy to na tutejsze ziemie przybyli Grecy. Jednak to dopiero za czasów XIV-wiecznego renesansu, nastąpił prawdziwy rozkwit sztuki produkcji znakomitych gatunków win. Niestety później imperium osmańskie zakazało produkcji wina, jako niezgodnej z religią i tradycją. Odrodzenie tej sztuki nastąpiło w XIX wieku. Wtedy zaczęto uprawiać tradycyjne, lokalne szczepy. Po pewnym czasie rozpoczęła się produkcja bardziej wytrawnych gatunków win mołdawskich, które powstawały ze szczepów sprowadzanych zza granicy. Po dwóch wojnach światowych stawiano głównie na masową produkcję przynoszącą duże zyski. Niestety znowu przyszły przemiany polityczne. Za rządków Michaiła Gorbaczowa, produkcja win mołdawskich znowu przeżyła kryzys. Dopiero w XXI wieku inwestycje w winiarstwo przyniosły wymierne skutki i wrócono do tej wielowiekowej tradycji.

Nadal istnieją wielkie winiarnie pełne winorośli do masowej produkcji win. Jednak coraz częściej wytwarza się również bardziej wytrawne wina mołdawskie, na szczepach Chardonnay, czy znakomite wina musujące lepsze od szampana z Francji. Wielką popularnością cieszą się jednak tradycyjne gatunki win mołdawskich, które na myśl przywodzą burzliwą historię i trudy, przez które musiał przejść ten kraj. Rozwój sztuki winiarstwa w Mołdawii ma się powoli ku lepszemu i mamy nadzieję, że w przyszłości wszyscy będą kojarzyli ten kraj, jako winami mołdawskimi płynący.