Na czym polega klimatyzacja serwerowni?

Ostatnimi czasy powstaje coraz więcej nowoczesnych biurowców, laboratoriów naukowych oraz pracowni technicznych. Dlatego też równolegle powstają coraz to większe i nowocześniejsze serwerownie, aby były w stanie poprawnie obsłużyć coraz większe ilości danych, które wysyłają użytkownicy i aby potrafiły lepiej wykonywać coraz to bardziej skomplikowane zadania. Tym samym trzeba tez jednak pamiętać o odpowiedniej klimatyzacji tych pomieszczeń, aby te czynności były możliwe.

Najprostszym rozwiązaniem na klimatyzację serwerowni, to montaż jednego urządzenia chłodniczego, które będzie posiadać odpowiednią moc, aby zapewnić optymalną temperaturę, najlepiej na poziomie od 15 do 30°C i do tego jeszcze zapewnić odpowiednie odprowadzanie ciepła. Istnieje jednak coś, co polecane jest większym serwerowniom, czyli zakup sprzętu klimatyzującego z funkcją freecoolingu.

Urządzenia takie posiadają ogromne możliwości włączając w to oczywiście pełna kontrolę wilgotności, możliwość zdalnego sterowania oraz kontrolę np. przez internet. Nie wykorzystują one układów sprężarkowych do uzyskania optymalnej temperatury, a chłód zewnętrzny. Ciekawym rozwiązaniem jest też montaż odrębnych układów, które będą działać na przemian w zależności temperatury znajdującej się na zewnątrz jednak pamiętać należy o stosowaniu innych dla każdej serwerowni specjalistycznych rozwiązań. Takie rozwiązanie posiada część zalet profesjonalnych systemów stosowanych w nowoczesnych serwerowniach.