Nurkowanie – od czego zacząć?

Nurkowanie może stać się wspaniałą przygodą. Wielu marzy o przemierzaniu podwodnych przestrzeni i obserwowaniu tego, co na powierzchni niewidoczne. Prawdziwa umiejętność nurkowania wymaga jednak odpowiednich predyspozycji fizycznych, dobrej kondycji zdrowotnej, a przede wszystkim odpowiedniego przygotowania. Od czego zacząć?

Aby nurkować trzeba… pływać.

To banał, ale trzeba go napisać, ponieważ ludzie mają skłonność do rozwijania niesamowitych marzeń, które z założenia są skazane na klęskę, ponieważ nie mają oni konkretnych umiejętności. Jeżeli jesteśmy zdrowi i sprawni fizycznie, podstawową kwestią będzie umiejętność pływania. I to pływania naprawdę dobrego. Schodzenie pod wodę wymaga bardzo dobrej umiejętności poruszania się w wodzie. Jeżeli nie potrafimy pływać, ale umiejętność ta pozostaje na poziomie utrzymania się na powierzchni wody i nie utopienia, należy w pierwszej kolejności pomyśleć o porządnym kursie pływania, który pozwoli nam poznać różne style pływackie i możliwości poruszania się pod wodą.

Sprawność i siła

Jeżeli już umiemy pływać – świetnie. Tyle, ze nurkowanie Atomic wymaga specjalnego rodzaju pływania, a nie tylko umiejętności przepłynięcia basenu tam i z powrotem. Po prostu – wymaga odpowiedniej siły. Jeżeli męczymy się pi kilkunastu czy kilkudziesięciu przepłyniętych metrach znaczy to, że sporo jeszcze przed nami. Należy zacząć regularne treningi, których efektem będzie wyćwiczenie mięśni, co powinno zaowocować większą wydajnością, a więc możliwością dłuższego utrzymania się w wodzie.

Odwaga

Za nim wydamy pieniądze na kurs nurkowania należy także pomyśleć, czy na pewno mamy na niego ochotę, a raczej, czy na pewno jesteśmy psychicznie na to przygotowani. To, że jesteśmy zafascynowani fotografią nurka, otoczonego czystą wodą i kolorowymi rybami na ulotce reklamowej to za mało. Zejście pod wodę to zupełna zmiana przestrzeni, tam nie będzie gruntu po nogami, zastanówmy się, czy mamy na to odwagę.