Ortopedia stopy dziecka

Już w dzieciństwie dzieci mogą przyswoić sobie niekorzystny dla nich wzorzec postawy i może on być bardzo obolały w skutkach w okresie rozwijania się dziecka. Wtedy to dzieci nieświadomie nawet mogą przyswoić sobie złe zwyczaje utrzymania ciała, ale nie tylko.

Mogą tak też pośrednio rodzice poprzez nie korygowanie ich postawy, czy nie zwracania na nie uwagi. W młodych latach każdy uczy się stać, ale nie od razu mu się to udaje, przez co aby sobie pomóc powstaje stopa płasko-koślawa. Można łatwo sprawdzić, czy tak się dzieje patrząc na na stopy naszej pociechy od tyłu i obserwować je na wysokości ścięgien Achillesa.

Taka sytuacja może być jednak tolerowana, ale tylko do 3 roku życia. Dziecko może postępować do zmian patologicznych zupełnie niepostrzeżenie, jednak granicą jest 15o. Należy wtedy korygować jednak wadę poprzez stosowanie wkładek ortopedycznych, a w tym celu należy się udać do osoby, która te wkładki nam wykona, czyli do technika ortopedycznego po uprzednim skontaktowaniu się z lekarzem specjalistą, aby zostały pobrane wymiary potrzebne do ich wykonania.

Pamiętać należy, że jakkolwiek dobre by nie były te wkładki, to i tak trzeba jeszcze stosować różnego typu ćwiczenia zapobiegające dalszym wadom. Tak więc rodzice, aby wasze dziecko dziękowało wam w przyszłości zdrowych stóp, nie możecie na własną rękę brać się za jego leczenie, bo więcej złego tym zrobicie, niż dobrego.