Oszczędność w podróży, czyli wynajem autokaru

Jak oszczędnie zaplanować podróż? Na czym można, a na czym nie warto dzisiaj oszczędzać? Na te pytania prawie wszyscy szukają odpowiedzi. Trudna sytuacja finansowa wielu Polaków nie zniechęciła ich do wyjazdów, ale zmotywowała do szukania alternatywnych rozwiązań, które nie zamkną im drzwi do zwiedzania świata i możliwości poznawania nowych, nieodkrytych jeszcze dotąd miejsc. My również postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej kwestii, dzięki czemu już teraz wiemy co można zrobić, aby podróżować tanio nie odbierając sobie przy tym komfortu.

Oszczędzaj na transporcie

Posiadanie własnego samochodu to duży luksus i prawie każdy ma dzisiaj taką możliwość. Koszty jego eksploatacji i wciąż rosnące ceny paliwa przyczyniają się jednak do tego, że bardziej ekonomicznym środkiem transportu stają się busy i autokary. Wyjeżdżając zorganizowaną grupą można wynająć na kilka dni autokar w firmie posiadającej taką usługę w swojej ofercie, a jest ich na rynku coraz więcej. Wystarczy tylko, aby ktoś z podróżnych posiadał uprawnienia do kierowania pojazdem i przewozu osób. Jeśli nie jest to możliwe, to nic straconego. Te same przedsiębiorstwa zwykle oferują również wynajem autokaru wraz z kierowcą. Ceny są wówczas nieznacznie wyższe, ale podróż autokarowa w dalszym ciągu jest korzystna dla portfela, a w dodatku pozostaje przyjazna dla środowiska, na co w dzisiejszych czasach również należy zwracać uwagę.

Czy są jakieś ograniczenia dotyczące wynajmu autokaru?

Teoretycznie nie, choć w cenie doby zwykle wliczona jest optymalna ilość możliwych do pokonania kilometrów. Za każdy dodatkowy trzeba dopłacić. Wynajmujący bierze też na siebie całą odpowiedzialność związaną z usterkami powstałymi z jego wyraźnej winy. Często jednak straty pokrywa Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Koszty paliwa też spoczywają na wynajmującym, ale biorąc pod uwagę ilość podróżujących osób minimalizują się one do zbędnego minimum, które raczej nie nadwyrężą podróżnego budżetu.

Oszczędności można również szukać w obiektach noclegowych. Jeśli wymagania nie są wygórowane, zamiast luksusowego hotelu można wybrać urocze domki kempingowe, czy niewielkie motele. Wszystko oczywiście zależne jest od celu wyjazdu. Przedsiębiorcy prowadzący spotkania biznesowe w delegacji, raczej nie będą mogli pozwolić sobie na skromny i tani nocleg, ponieważ mogłoby to wpłynąć na wizerunek reprezentowanej przez nich firmy. Takich osób zwykle jednak nie dotyczą również problemy związane z koniecznością szukania oszczędności w transporcie.

wynajem autokaru