Palenie w ciąży

Palenie w ciąży jest bardzo niebezpieczne i zagraża rozwojowi płodu powodując jego nieodwracalne uszkodzenia. Wiele osób zdaje sobie już sprawę z zagrożeń wynikających z picia alkoholu i palenia w ciąży, mimo wszystko nie wyrzeka się nałogu i krzywdzi zdrowie dziecka. Ciężarne, które palą w ciąży, twierdzą, że nałóg jest silniejszy od nich, że nie mogą przestać.

Tak naprawdę nie ma dla nich żadnego wytłumaczenia, bowiem zdrowie dziecka jest najważniejsze. Poza tym naukowo udowodniono, że podczas ciąży w organizmie matki wytwarzane są takie hormony, które wpływają na poczucie niechęci do nikotyny i ułatwiają rzucenie nałogu. Ignorancja, głupota, bezmyślność – tak można tylko nazwać zachowanie kobiet, które palą w ciąży.

Niewiele kobiet, które planują zajście w ciąże rzuca palenie przed dokonaniem próby, jeśli już to po otrzymaniu decyzji bycia w błogosławionym stanie. Niestety często okazuje się, że z tego powodu paląca kobieta nie potrafi rzucić palenia nawet jak już jest w ciąży i wówczas blokuje prawidłowy rozwój płodu. Istnieje wiele błędnych mitów na temat palenia w ciąży, że niektóre kobiety paliły i urodziły zdrowe dzieci, że jeden – dwa papierosy dziennie nie szkodzą, czy po prostu nie umiem, nie mogę.

Tak naprawdę kobiety powinny zdać sobie sprawę z tragicznych konsekwencji palenia w ciąży. Często zdarza się,, że palenie zwiększa ryzyko martwej ciąży. Dziecko zostaje zabite przez papierosowy dym jeszcze w łonie matki. Ponadto palenie naraża kobiety na wiele komplikacji porodowych takich jak poród przedwczesny czy odklejenie łożyska. W tym przypadku może to spowodować negatywne skutki dla zdrowia dziecka.

Odklejone łożysko likwiduje naturalną ochronę podczas porodu, a poród przedwczesny może wiązać się z zagrożeniem życia matki i dziecka. Palenie zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej u dziecka, powoduje że rodzi się ono mniejsze bo rozwój płodu był zakłócony. Łożysko kobiety palącej nie dostarcza dziecku odpowiednio dużo tlenu, przez co później jest ono niższe i słabsze niż rówieśnicy. Dzieci palaczek są zagrożone chorobami nowotworowymi, zaburzeniami układu sercowo – naczyniowego, oddechowego oraz licznymi wadami wrodzonymi. Warto? Nie sądzę.