Przewozy osób – uwaga na oszustów

W Warszawie prócz normalnych sieci taksówek funkcjonują także taxi bagażowe, które często doprowadzają do niewielkich oszustw. Wiąże się to z docelową funkcją, jaką pełnić powinna taksówka bagażowa, a innymi wykorzystaniami, których podejmują się kierowcy taksówek.

Warszawa jest postrzegana jako miasto, w którym każdy chce zarobić pieniądze za wszelką cenę. I jest w tym stereotypowym ujęciu stolicy nieco prawdy biorąc pod uwagę różne oszustwa, jakich podejmują się różne osoby w celu dodatkowego zarobienia pieniędzy.

Generalnie taxi bagażowe Warszawa służą do przewozu, jak sama nazwa wskazuje, bagaży , na przykład podczas przeprowadzek, bądź ciężkich przedmiotów, dużych mebli, a także ewentualnie zwierząt. Ponieważ taksówka bagażowa jest zazwyczaj samochodem dużym, dostawczym, nie jest ona dostosowana do przewożenia innych niż kierowca ludzi. Ponadto taxi bagażowe funkcjonują w koncernach i mają wypłacane wynagrodzenie za realizację konkretnych zleceń, zaksięgowanych i zamówionych i ich firmach macierzystych. Jednak często kierowcy nie mając dostatecznie dużo zleceń przewożą także ludzi, w formie działalności zwykłej taksówki. Ponieważ taksówki bagażowe funkcjonujące w Warszawie nie są tylko dużymi samochodami dostawczymi, czasami przypominają wielkością minibus lub samochód combi, to kierowcy taksówek bagażowych decydują się często na świadczenie usług w zakresie podwożenia ludzi.

Ponieważ czynią to nielegalnie, taryfy jakie narzucają za podwiezienie osoby mogą się wydawać śmiesznie małe, co powinno stanowić już pierwszy sygnał ostrzegawczy. Niejednokrotnie jednak kierowcy taksówek bagażowych ośmieleni swoją rzekomą przebiegłością starają się naciągnąć klientów na znacznie większe sumy, niż zapłaciliby korzystając ze zwykłych taksówek. Tak dzieje, się gdy przewożone są osoby nietrzeźwe, lub większa grupa pasażerów. Wówczas kierowcy próbują oszukać swoich klientów. Na szczęście właściciele firm taksówek bagażowych w Warszawie zazwyczaj wykrywają takie próby oszustwa i odpowiednio się z nimi rozprawiają. Niemniej jednak powinniśmy być czujni, gdy chcemy skorzystać z jakieś nietypowej taksówki.