Rękodzieło kontra produkcja masowa

Połączenie tradycji i nowoczesności znajduje swe odzwierciedlenie ostatnimi czasy w powrocie do dawnych technik rzemieślniczych, takich jak kowalstwo artystyczne. Niegdyś była to dziedzina rzemiosła rękodzielnicza, to znaczy wytwarza pracą indywidualnych, ludzkich rąk.

Dzisiaj dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii kowalstwo artystyczne przechodzi rewolucję. Najtrudniejszy etap wytwarzania przedmiotów ze stali, czy tworzenie wzorów i form do odlewów, jest obecnie wykonywane przez maszyny. Wprowadzamy tylko projekt do komputera, który steruje maszyną wykonującą za nas całą ciężką pracę.

Kowal współczesny zajmuje się jedynie projektowaniem, ewentualnie ręcznym dopieszczaniem wyrobów i łączeniem niektórych elementów. Tak dzieje się w większości przypadków, kiedy kowalstwo artystyczne osiąga status masowości w salonach meblowych czy przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją elementów architektonicznych i dekoracyjnych ze stali. Oczywiście istnieją pracownie kowalstwa artystycznego kowali artystów, którzy pracują indywidualnie, kultywując tradycję rękodzieła, jednak pozostają one w mniejszości. Stosunek produkcji masowej do rękodzielniczej wypada na korzyść tej pierwszej ze względu na koszt produktów wykonanych masowo. Są one znacznie tańsze, przez co cieszą się o wiele większym zainteresowaniem ze strony przeciętnych klientów. Mimo wszystko jednak nic nie zastąpi unikatowego dzieła wykonanego przez artystę kowala.

Kupując mebel w sieciowym sklepie możemy liczyć na to, że wiele osób taki posiada, mimo, że jest on piękny. Dla kolekcjonerów i amatorów gromadzenia piękna wokół siebie ważna jest unikatowość przedmiotów wykonanych ze stali, dzięki czemu są one dla nich wyjątkowe i dają poczucie posiadania czegoś cennego. Rękodzieło jest znacznie droższe, ale posiada ona rangę sztuki, gdyż kowalstwo artystyczne w tej odmianie przynależy właśnie do kategorii sztuki rzemieślniczej. A więc nawet lambrekin, stolik czy balustrada wykonane przez artystę – kowala mogą być dziełami sztuki zdobiącymi nasze domy.

W nawiązaniu do tego wpisu chciałbym polecić krzesła metalowe dostępne w ofercie firmy Designer.ski.

krzesła metalowe