Rentgen w ciąży – badanie wysokiego ryzyka

Badania w ciąży są wykonywane w celu kontrolowania prawidłowości rozwoju płodu oraz stanu zdrowia matki i ich wspólnej kooperacji mającej na celu przyjście malucha na świat bez żadnych komplikacji. W związku z tym przeprowadzany jest szereg badań, jednak nie wszystkie mogą być wykonane. Kiedy kobieta ciężarna przygotowuje się do porodu wówczas zaczyna dbać o swój organizm, to znaczy zdrowo się odżywia, rzuca palenie, nie pije alkoholu oraz wykonuje regularnie wszystkie zalecane badania w ciąży.

Okazuje się jednak, że starając się o dziecko jak i gdy ciąża już trwa nie możemy wykonywać jednego badania, czyli prześwietlenia promieniami rentgena. Zatem gdy udajemy się do lekarza z bólem jakiś kończyn, zębów, kręgosłupa, wówczas należy uprzedzić lekarza o fakcie, że jesteśmy w błogosławionym stanie, gdyż nie można wykonać badania promieniami rentgena w ciąży. RTG w ciąży może zaszkodzić bardzo, w zależności od miejsca ciała, które jest prześwietlane i zastosowania dawki promieni rentgena.

Pomimo, że lekarze obecnie posiadają specjalistyczną i nowoczesną aparaturę, dzięki, której stosowane są małe ilości promieniowania i tylko w koniecznych miejscach, należy pamiętać, że nawet minimalne dawki mogą zagrażać rozwojowi płodu i są potencjalnym zagrożeniem. RTG w ciąży, zwłaszcza po zastosowaniu większych dawek napromieniowania, może spowodować trwałe uszkodzenia centralnego układu nerwowego płodu, których skutki będą już nieodwracalne.

Szczególnie podatne na zagrożenie badaniem promieniami rentgena w ciąży są zarodki w pierwszych stadiach ciąży, gdy wytwarzane są najważniejsze podzespoły ich organizmu. Istnieją oczywiści sytuacje zupełnie wyjątkowe, kiedy nie da się uniknąć badania RTG w ciąży, ale wówczas na brzuch ciężarnej kobiety nakładana jest specjalna ołowiana osłona, która ma za zadanie zminimalizowanie dotarcia promieni rentgena do miejsca, w którym przebywa płód.

Badania w ciąży są bardzo ważne, dzięki nim możemy cały czas kontrolować zdrowie matki oraz rozwój płodu. Jeśli jednak kobieta stara się o dziecko lub jest już w ciąży powinna również wiedzieć, ze istnieją badania, takie jak RTG w ciąży, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia płodu i mogą spowodować tragiczne, nieodwracalne zmiany.