Rodzaje uprzęży wspinaczkowych

Każda doświadczona osoba zajmująca się wspinaczką wie, że uprzęże wspinaczkowe występują pod wieloma postaciami. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, która z nich jest najlepsza, ponieważ taka ocena zależy od rodzaju uprawianej wspinaczki i indywidualnych potrzeb lub preferencji. Zawodowi wspinacze zapewne stwierdzą, że najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w kilka rodzajów uprzęży, ponieważ każda będzie miała nieco inne przeznaczenie.

Na rynku dostępne są np. uprzęże biodrowe – są to równocześnie najbardziej powszechne modele i nadają się do wspinaczki na ściankach i w górach. Kolejny rodzaj to uprząż pełna, czyli część biodrowa z dodatkowym elementem zapinanym w odcinku piersiowym. Taka uprząż jest zdecydowanie bardziej bezpieczna i stabilna, niż ta biodrowa. Zapobiega wypadnięciu z asekuracji oraz obróceniu się wspinacza, ponieważ lepiej trzyma całe ciało. Taki rodzaj dobrze sprawdzi się również w przypadku małych dzieci. Minusem jest to, że pełna uprząż jest mniej komfortowa i wygodna, jednak względy bezpieczeństwa zdecydowanie powinny w tej kwestii przeważać. Trzecią opcją jest pas piersiowy – jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że umożliwia zdjęcie go w dowolnym momencie. Podczas wspinaczki można używać samej opaski biodrowej, a w trudniejszych momentach chwilowo ubrać pas piersiowy, który wówczas w połączeniu z pasem biodrowym pełni taką samą funkcję jak uprząż pełna.

Jak już wcześniej wspomniano, najbardziej popularne są właśnie uprzęże biodrowe, dlatego warto chwilę poświęcić na to, aby dok ładniej zapoznać się z modelami, jakie dostępne są na rynku, aby wybrać najbardziej optymalne dla siebie rozwiązanie.

  • Uprzęże nieregulowane – dedykowane wspinaczkom na ściankach sztucznych, raczej dla niezbyt zaawansowanych amatorów wspinaczki. Jak nazwa wskazuje, regulacji nie podlegają tu nogawki – występują w standardowych rozmiarach, co może uchodzić za wadę, jednak nie jest to element konieczny tym bardziej jeśli chodzi o osoby, które zajmują się wspinaczką jedynie okazjonalnie. Ponadto taka uprząż jest zazwyczaj lekka, bardziej przewiewna i tańsza.

  • Uprzęże regulowane – tutaj mamy możliwość regulacji zarówno w pasie jak i w nogawce, w zależności od typu. Regulacja ta sprawdzi się w sytuacji, kiedy wspinamy się zimą, gdzie jest zakładana na grubsze ubrania – odpowiednie dopasowanie zapobiegnie wypadnięcie z szelek

  • Uprzęże jednorozmiarowe – produkowane w jednakowym rozmiarze, ale z możliwością niemal nieograniczonej regulacji, dzięki czemu będzie pasowała na większość osób. Sposób ubierania jest dość skomplikowany, ale dla ułatwienia różne elementy są zaznaczone kolorami, aby nie dopuścić do zaplątania uprzęży.

W razie wątpliwości, którą uprząż wybrać, zawsze lepiej zasięgnąć języka i poradzić się specjalistów, którzy z pewnością chętnie nam pomogą dokonać właściwego wyboru. Zapraszam też do zaglądnięcia na stronę Ratwork która w swojej ofercie posiada produkty wspinaczkowe skierowane do alpinistów jaki osób pracujących na wysokościach.