MC-Bags.plRóżneZdrowie i uroda

Sport na wózku inwalidzkim

Sport na wózku inwalidzkim

Konieczność poruszania się na wózku inwalidzkim nie wyklucza osób niepełnosprawnych z codziennego życia, normalnego funkcjonowania i korzystania z różnych przyjemności. Wózek inwalidzki nie jest wyrokiem skazującym niepełnosprawnych na niebyt w społeczeństwie.

Nawet więcej, bardzo ważne jest aby niepełnosprawni próbowali jak najbardziej wykonywać czynności sprzed wypadku, korzystali z wszystkich możliwych form aktywności oraz uczestniczenia w różnych inicjatywach. Bardzo ważne jest na przykład uprawianie sportu. Wydaje się to brzmieć kuriozalnie i nieprawdopodobnie.

Sport na wózku inwalidzkim?

A jednak, okazuje się, że wiele dyscyplin sportu można uprawiać będąc niepełnosprawnym. Istnieją specjalne drużyny, zajęcia a nawet olimpiady dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Przykładem bardzo popularnych wśród osób niepełnosprawnych sportów jest koszykówka, wyścigi na wózkach, gra w hokeja, a nawet w piłkę ręczną, rzut młotem i inne. Oczywiście do uprawiania sportu na wózku nie można przystąpić z dnia na dzień, należy poczynić pewne przygotowania fizyczne. Trening siłowy jest bardzo ważny. Oczywiście nie od razu trzeba startować w zawodach i olimpiadach, można zacząć od małych form aktywności fizycznej i sportów nie wymagających wielkiego wysiłku.

Nie wolno jednak pogrążać się w stagnacji i siedzieć w domu, nie uczestnicząc w życiu społecznym. Sport jest najlepszą formą integracji z innymi osobami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich, swoistą terapią działającą wspaniale na psychikę niepełnosprawnych. Sporty są szczególnie wskazane dla osób młodych, które poprzez jakiś wypadek zostały zmuszone do poruszania się na wózku inwalidzkim. Sport jest dla nich doskonałą psychoterapią i formą uczestnictwa w życiu z innymi, młodymi ludźmi.

Ponadto uprawianie sportów w grupach, jest dla osób niepełnosprawnych doskonałą metodą poznawania nowych ludzi, zacieśniania więzi i dzielenia się wspólnymi doświadczeniami. Sport jest lekiem na wszystko, w każdym stanie i w każdym wieku.

Udostępnij