Sympatyczna obsługa recepcji hostelowej

Kluczem do sukcesu hostelu w Krakowie są nie tylko warunki panujące w pokojach (które są wszędzie mniej więcej takie same), ale obsługa recepcji, która przyciąga turystów i powoduje, że wracają oni do danego hostelu.

Kraków jest miastem, gdzie konkurencja między miejscami noclegowymi jest ogromna, a zwłaszcza miedzy hotelami, których ilość stale rośnie. Dlatego pracownicy recepcji starają się na wszystkie możliwe sposoby aby zadowolić swoich klientów i zbudować między nimi nić zaufania, sympatii która spowoduje, że zechcą oni powrócić do danego hostelu ponownie.

Ważna jest wbrew pozorom także miła aparycja. Nie oznacza to, że w hostelach pracują wyłącznie piękne modelki, ale że wygląd recepcjonistów powinien być w miarę neutralny, budzący sympatię i zaufanie. Co więcej, osoby pracujące w recepcjach hosteli powinny być otwarte i komunikatywne, co pozwoli im bez trudu nawiązać kontakt z turystami. Pomocne w tym będzie także znajomość języków obcych (najlepiej kilku) aby móc sprawnie porozumieć się z obcokrajowcami. Pracownicy recepcji powinni być pomocni i życzliwi, skorzy do udzielenia informacji na temat miejsc, które mogą zwiedzić turyści, środków transportu, z których powinni skorzystać czy restauracji w których mogą zjeść. Zazwyczaj obsługa hosteli jest przygotowana do udzielania tego typu informacji, ale liczy się także sposób ich dostarczania, język oraz forma. Uprzejmość i wyrozumiałość są podstawą budowania przyjaznych relacji z turystami.

Ponadto Kraków jest miastem, w którym nocą trwa wieczna impreza, a hostele są często miejscem noclegu osób, które lubią korzystać ze wszystkich atrakcji turystycznych, tych nocnych szczególnie. Obsługa recepcji hosteli powinna być przygotowana na różne problematyczne sytuacje, pijanych turystów, którzy mogą się różnie zachowywać. Sympatyczność w takich sytuacjach nie może równać się pobłażliwości, ale osoby pracujące w recepcji nie powinny nawet w takich momentach być nieuprzejme. Obsługa recepcji hostelu jest jego wizytówką, dlatego powinna się świetnie prezentować.