Szczeniak kontra kleszcze – jak się bronić?

Jednym z największych zagrożeń dla naszego psiaka są wszechobecne kleszcze, które uaktywniają się w okresach przesileń pomiędzy marcem-kwietniem i październikiem-listopadem. Ukąszenie przez kleszcza jest dla psiaka śmiertelnie niebezpieczne, ponieważ może u niego wywołać babeszjozę lub boreliozę.

Objawy babeszjozy

Aby doszło do zakażenia psiaka babeszjozą, kleszcz musi żerować na nim około 24-72 godzin. Natomiast okres rozwijania się choroby wynosi od kilku dni do nawet tygodni. W związku z tym moment złapania kleszcza i zarażenia się psa może być trudny do zanotowania. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby nie bagatelizować nietypowych zachowań naszego psiaka. Do najczęstszych objawów babeszjozy należą:

  • brak apetytu
  • apatia
  • biegunka
  • wymioty
  • wysoka gorączka
  • powiększone węzły chłonne
  •  suche i blade błony śluzowe

Zauważając takie objawy bezzwłocznie i natychmiastowo należy udać się z psem do weterynarza w celu zastosowania leczenia.

Ochrona przed kleszczami

Aby nie dopuścić do złapania przez psa kleszcza należy zastosować profilaktykę w postaci środków ochronnych. Należą do nich: obroże przeciw kleszczowe, preparaty wkraplane w skórę tzw. wcierki oraz tabletki.

Obroża przeciw kleszczowa jest najprostszą i najczęściej stosowaną metodą profilaktyczną. Obroża foresto zabezpiecza psa zarówno przed kleszczami, jak również przed pchłami i innymi insektami. Jej działanie polega na ciągłym uwalnianiu substancji czynnych, niedopuszczających żadnego zagrożenia do psiaka.

Wcierka polecana jest dla psów o długiej i gęstej sierści, która mogła by być przeszkodą dla substancji zawartych w obroży, przez co była by ona nieskuteczna. Tego typu preparaty na pasożyty aplikuje się bezpośrednio na skórę psa, rozprowadzając je wzdłuż psiego grzbietu.

Najnowszą metodą do walki z pasożytami są tabletki. Podawane są one doustnie, najlepiej wraz z pokarmem. Zgodnie z zapewnieniami producenta, zapewnić mają one około 2-3 miesięczną ochronę dla psiaka. Należy jednak pamiętać, że można je podać szczeniakowi dopiero po ukończeniu przez niego 6 miesięcy.

Send a Comment

Your email address will not be published.

17 − 10 =