W poszukiwaniu wartościowego pracownika.

Rekrutowanie pracowników to odpowiedzialne zadanie, w małych i średnich firmach tą kwestią zajmuje się zwykle szef lub wybrany pracownik, duże firmy posiadają swoje działy kadr. Czasami jednak musimy pozyskać wykwalifikowanego specjalistę i aby wybrać odpowiedniego kandydata powinniśmy sami wykazywać się odpowiednią wiedzą.

Oznacz to, że któryś z pracowników musi zostać oderwany od obowiązków i zostawić wszystkie projekty, by sprawdzić kwalifikacje kandydatów. Jest to strata czasu i w tym okresie pozbawieni jesteśmy znacznie siły przerobowej, bo jeśli szukamy pracownika to już jej brakuje, kiedy jeszcze do tego całe biuro zajmie się werbowaniem to praca właściwie ustaje.

Jest na to jedna metoda, należy zatrudnić zewnętrzną agencję pracy która zajmie się w całości procesem pozyskiwania dla nas pracownika. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ niejednokrotnie są to stanowiska specjalistyczne i wymagające szczegółowej wiedzy technicznej, a nie wyłącznie technik socjologicznych i psychologicznych pomocnych w pozyskiwaniu wartościowego pracownika.

Istnieją agencje pracy specjalizujące się w pozyskiwaniu np. inżynierów. Jest to na tyle usprawiedliwione, o ile prowadzący rozmowy kwalifikacje muszą znać pole zawodowe do którego werbują ludzi. Praca inżyniera nie musi szukać długo i nie  jest trudna do zdobycia, dlatego ten rynek jest specyficzny, tutaj inaczej niż w innych sektorach, kandydat stoi na lepszej pozycji niż inni. Jeśli posiada dobre kwalifikacje i doświadczalnie to pracodawcy wręcz zabiegają o jego angaż.