Transport i motoryzacja

Wszystko co powinieneś wiedzieć o złomowaniu auta

Wszystko co powinieneś wiedzieć o złomowaniu auta

Złomowanie auta w szerokim znaczeniu jest to uznanie, że auto to nie nadaje się już do dalszego użytkowania. Działanie takie wynika zazwyczaj z niekorzystnego stanu technicznego auta.

Czym jest złomowanie auta

Złomowanie auta, jak już wcześniej zostało wspomniane, to stwierdzenie, że dany samochód nie nadaje się już do używania. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być jego zużycie, uszkodzenie, a także uznanie, że nie nadaje się już on do remontu, naprawy, konserwacji. Złomuje się także samochody przestarzałe lub po prostu niepotrzebne. Złomowanie samochodu polega na ogólnym wycofaniu go z użytkowania, a także rozebraniu go na części. Części, które są możliwe do wykorzystania w innych miejscach wykorzystuje się, a części, które są zbędne poddaje się utylizacji. Istnieją pewne sytuacje szczególne, podczas których zazwyczaj auto podlega złomowaniu. Jest to między innymi stwierdzenie szkody całkowitej po wypadku drogowym, wyeksploatowanie samochodu do stanu, w którym nie może być on już więcej użytkowany, posiadanie złego stanu technicznego samochodu, który uniemożliwia jego sprzedaż, a także niechęć do opłacania polisy ubezpieczenia komunikacyjnego OC, która może być wysoka w przypadku starszych rodzajów samochodów.

Niezbędne formalności

Każdy posiadacz samochodu może go zezłomować, jednakże konieczne jest spełnienie określonych warunków, ponieważ sposób złomowania regulują w Polsce aktualne przepisy prawa. Miejscem, w którym można dokonać złomowania samochodu jest auto złom. Pierwszym krokiem, który należy podjąć podczas tego działania jest znalezienie odpowiedniej Stacji Demontażu Pojazdów. Należy do tego celu posiadać wszystkie niezbędne dokumenty takie jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz tablicę rejestracyjną. Po fizycznym zezłomowaniu pojazdu pracownik wyda odpowiednią dokumentację, dzięki której możliwe będzie wyrejestrowanie danego pojazdu w Wydziale Komunikacji. Ostatnim krokiem jest powiadomienie ubezpieczyciela o zezłomowaniu pojazdu. Przejście całej procedury sprawia, że samochód oficjalnie zostaje zezłomowany.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × pięć =