Podczas budowy własnego domu inwestor stoi przed ważną decyzją dotyczącą sprzętu budowlanego niezbędnego do wykonania niektórych prac. Nie zawsze opłaca się zakupić sprzęt ze względu na zbyt wysoką ceną i zbyt krótki czas użytkowania, który jednak sporo obniży wartość używanej maszyny i sprawi, ze będzie ona warta przy odsprzedaży zdecydowanie mniej.
Sprzęt wykorzystywany przy budowie domu
Przykładowymi sprzętami niezbędnymi lub znacznie usprawniającymi prace budowlane są:
- koparka
- betoniarka
- zagęszczarka
- rusztowania
Koparka
Koparka jest maszyną niezwykle dużą i raczej mało przydatną poza placem budowy. Jeżeli inwestor zdecyduje się na jej zakup warto, aby później szybko pomyślał o jej odsprzedaży – przy dobrej organizacji i działaniu w środku sezonu budowlanego można się problemu szybko pozbyć. Przy wynajęciu koparki można poprosić o wykonanie pracy przez operatora, który zna się narzeczy i wie jak używać maszyny ekonomicznie i zgodnie z jej przeznaczeniem, dzięki czemu praca pójdzie zdecydowanie szybciej.
Betoniarka i zagęszczarka
Wylewanie chudziaka pod fundamenty, zbrojonej ławy fundamentowej, ściany fundamentu, a później wieńców, zwieńczeń i wzmocnień okien, wylewek, sufitów i posadzek to etapy budowy, których po prostu nie da się ominąć, dlatego wynajęcie i kupienie betoniarki będą równoważnie rozsądnymi decyzjami. Zagęszczarkę betonu można wynająć – ten sprzęt nie będzie wykorzystywany na budowie aż tek często, żeby od razu go kupować.
Rusztowania
Od razu można stwierdzić, że zakup rusztowań jest zdecydowanie nieopłacalny. Warto zainwestować w wynajem – zgłosić się do firmy oferującej rusztowania z kilkutygodniowych wyprzedzeniem, poprosić o instrukcję, transport i złożenie i po niedługim czasie cieszyć się bezpiecznym miejscem pracy przy ocieplaniu nowo wybudowanego domu.
Zobacz: Sprzedaż i wypozyczalnia sprzętu budowlanego - Budo-Trans
Zalety i wady
Niekwestionowaną zaletą wynajmu maszyn budowlanych jest oczywiście niski koszt i możliwość szybkiego pozbycia się sprzętu z placu budowy. Niewątpliwą wadą takiego rozwiązania jest jednak możliwość i uszkodzenia sprzętu i tym samym utrata kaucji wpłacanej w razie podobnego wypadku. Wypożyczalnia sprzętu budowlanego oferuje wiele maszyn budowlanych wraz z transportem – oczywiście dodatkowo płatnym. Wypożyczanie sprzętu i maszyn budowlanych wiąże się z podpisanie wiążącej umowy w której zaznaczone są wszelkie konsekwencje odnośnie oddania zniszczonego sprzętu.