Ślub i wesle

Najpopularniejsze zabawy na polskim weselu

Najpopularniejsze zabawy na polskim weselu

Polskie wesela są miejscem o wręcz mitycznym charakterze, jako że często to nie tylko przyjęcia mające na celu uczczenie konkretnego przeżycia, ale również rozbudowane formy zabaw, które utrwaliły się w kulturze. Z tego powodu zabawy weselne, które niegdyś uprawiane były przede wszystkim na wsiach, dziś przesiąkły również do zwyczajów miastowych, ku utrapieniu jednych i uciesze drugich.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że wiele zabaw realizowanych na polskich weselach dodatkowo staje się nieopanowanymi z powodu spożycia alkoholu czy po prostu rozbawienia towarzystwa zaproszonego na przyjęcie. Sprawdźmy zatem, jakie weselne zabawy są typowo polskie i najpopularniejsze, a także, dlaczego właśnie te stały się wyznacznikami jakości polskich wesel jako takich w praktycznie całym kraju.

Zbieranie na wózek

Zbieranie na wózek to zabawa weselna zwykle organizowana w trakcie oczepin. Jest chętnie wybierana z kilku względów. Z jednej strony jej „magiczną” mocą ma być zapewnienie szybkiego pojawienia się potomka u młodej pary. Z drugiej strony jest to również zabawa, która bazuje przede wszystkim na… zbieraniu pieniędzy. Jest to więc dodatkowe źródło zarobku – para młoda czeka na partnerów do tańca, a ci pojawiają się i tańczą z panną albo panem młodym po uiszczeniu odpowiedniej opłaty do koszyczka. Każde z młodych ma swój koszyczek, a całość jest potem sumowana.

Konkurs tańca

Wesele w pałacu

Bardzo często dla samych gości weselnych organizowany jest tzw. konkurs tańca. Konkurencja ta pojawia się zwykle w trakcie oczepin, a zwycięska para dostaje alkohol w nagrodę. Zadania mogą różnić się zależnie od tego, kto prowadzi zabawę. W jednej wyzwaniem może być np. przygotowanie przez tańczące pary trudnych figur tanecznych, łącznie z podnoszeniem partnerek. Inną odmianą tej zabawy jest wywoływanie, jakie części ciała mogą dotykać podłogi, a następnie oczekiwanie, ze para będzie spełniała każde wyzwanie; ta, która zostanie najdłużej, wygrywa. Kolejna odmiana to taniec na rozłożonej gazecie. Gazetę następnie składa się aż do malutkiego kawałka, a para tańcząca nie może wyjść poza jej krawędź.

Kareta – tylko dla pełnoletnich

Kareta należy do najbardziej popularnych zabaw weselnych, choć przyjmuje kilka różnych wersji. W sumie potrzeba do niej dziewięciu osób, które będą stanowiły koła karety, konie, woźnicę, zaś pan i panna młoda zostają zwyczajowo królem i królową. Następnie każdy dostaje krzesło, na którym siada, a prowadzący zaczyna snuć opowieść. Na słowo określające daną osobę odtwórca jej roli musi wstać z krzesła i je obiec. Jeśli tego nie zrobi, należy mu się karny kieliszek wódki bez popicia. Zabawę można modyfikować, dając również coś do popicia czy inny trunek, ale trzeba pamiętać, że osoby biorące w niej udział muszą być pełnoletnie i nie mogą być abstynentami.

Udostępnij