MC-Bags.plPrzemysł i technologieRóżne

Przeterminowane leki to niebezpieczne odpady medyczne

Przeterminowane leki to niebezpieczne odpady medyczne

W naszych półkach na lekarstwa można znaleźć wiele starych i zużytych leków. Gdy przychodzi czas na porządki wyrzucamy niepotrzebne medykamenty do kosza. Jest to bezmyślne działanie, ponieważ są to odpady medyczne, które mogą być bardzo niebezpieczne. Nie każdy ma świadomość, że takie odpady to nie tylko produkty uboczne powstałe w wyniku pracy w przychodni, czy szpitalu.

Nawet w naszych domach mogą powstawać niebezpieczne odpady medyczne. Między innymi dlatego tak bardzo istotne jest, aby wiedzieć jak je skutecznie unieszkodliwić. Po upłynięciu terminu ważności lekarstw nie tracą one swojej pierwotnej wartości całkowicie. Dalej mogą wywoływać zamierzone działania lub działania niepożądane. Często słyszy się o fakcie rozdawania leków przeterminowanych ludziom bezdomnym. A to dlatego, że nie tracą one całkowicie swojej mocy.

Gdy czas od daty upłynięcia terminu ważności jest długi mogą zacząć się dziać dziwne rzeczy. Leki to złożone substancje chemiczne i one mogą ulegać różnym procesom takim jak rozkład, utlenienie. Mogą także wchodzić w reakcje z innymi składnikami. Jeżeli wrzucimy przeterminowane leki do śmietnika możemy kogoś narazić na kłopoty zdrowotne lub nawet utratę życia. Wcale nie musi być tutaj mowa o ludziach. Zwierzęta bezdomne grzebią w śmietnikach i takie leki mogą przypadkowo dostać się do ich układu pokarmowego. Niebezpieczne odpady jakimi są przeterminowane leki mogą zabić niewinne zwierzątka. Całe szczęście w większości aptek możemy znaleźć specjalne kosze przeznaczone do przechowywania przeterminowanych leków.

Składując takie odpady w odpowiednich pojemnikach daje nam pewność, że zostaną one bezpiecznie i profesjonalnie unieszkodliwione. Najczęściej wygląda to tak, że produkty przeterminowane są spalane w piecach, które nie emitują substancji szkodliwych do atmosfery.

Udostępnij