Zdrowie i uroda

Transport sanitarny, a transport medyczny – najważniejsze różnice

Transport sanitarny, a transport medyczny – najważniejsze różnice

Przewożenie osób chorych, rannych do określonych miejsc leczenia odbywa się w ramach transportu medycznego. W niniejszym artykule omówimy definicję transportu sanitarnego i transportu medycznego oraz wskażemy na najważniejsze różnice pomiędzy oboma tymi pojęciami.

Transport medyczny i sanitarny – podobieństwa i różnice

Transport medyczny może być wykonywany jako transport sanitarny albo transport w ramach ratownictwa medycznego. Czym różni się jeden rodzaj transportu od drugiego? Na to pytanie odpowiedź znajdą Państwo poniżej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a mianowicie ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych transport sanitarny służy do przewozu:

  • osób na przykład na badania oraz do miejsca zamieszkania czy do domów opieki
  • materiałów biologicznych, typu krew czy organy
  • materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych.

Przewóz w ramach transportu sanitarnego następuje karetkami typu „T” w skład których wchodzi kierowca i ratownik. Takie ambulansy są dużo mniej wyposażone w porównaniu do tych wykorzystywanych w ramach ratownictwa medycznego.

Natomiast w ramach transportu ratownictwa medycznego przewozi się osoby w cięższych stanach chorobowych. Dlatego do tego typu przewozu używa się ambulansów typu „S” lub „P” , których wyposażenie jest dużo bogatsze niż w przypadku transportu sanitarnego. Na stanie takiego ambulansu powinny znajdować się leki i sprzęty do ratowania życia w szczególności takie jak butle i instalacje tlenowe, respiratory i defibrylatory. W skład zespołu medycznego oprócz kierowcy wchodzi pielęgniarka, ratownik, a w dodatku w karetkach typu „S” lekarz.

Usługi transportu

Na rynku znajdziemy wiele firm oferujących usługi transportu sanitarnego i medycznego. Jedną z nich jest Grupa Ratownicza. Warto skorzystać z jej usług, gdyż posiada bogate doświadczenie w organizowaniu tego rodzaju transportu. Dodatkowo zatrudnia wysokiej klasy specjalistów z dużym doświadczeniem zawodowym: ratowników medycznych, lekarzy różnych specjalizacji i pielęgniarki, którzy odznaczają się wysoką troską o pacjenta. Grupa Ratownicza świadczy swoje usługi bez ograniczeń czasowych i terytorialnych, czyli całą dobę we wszystkie dni tygodnia oraz w święta, na terenie Polski i innych krajów świata.

Jak wynika z powyższego w trosce o zdrowie osoby wybór firmy, która będzie przewoziła Pacjenta nie może być przypadkowy.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × pięć =