MC-Bags.plRóżneTurystyka i rekreacja

Wspinaczka wysokogórska – sprzęt i akcesoria wspinaczkowe

Wspinaczka wysokogórska – sprzęt i akcesoria wspinaczkowe

Wspinaczka wysokogórska zdecydowanie zalicza się do kategorii sportów ekstremalnych, a te najczęściej wymagają przygotowania nie tylko kondycyjnego, fizycznego, psychicznego, lecz również nabycia odpowiednich umiejętności na drodze treningu i wieloletniej praktyki. Potrzebny jest także sprzęt wspinaczkowy, a raczej całe mnóstwo sprzętu wspinaczkowego, bez którego taka forma uprawiania sportu byłaby niemożliwa. Nie da się ukryć, że „zabawa” ta nie należy do najtańszych i kompletując pełen zestaw sprzętu wspinaczkowego, trzeba się przygotować na spory wydatek.

Więcej doświadczenia, lepszy sprzęt

Każdy amator wspinaczki rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem z raczej mocno oględną wiedzą na temat akcesoriów wspinaczkowych. Oczywiście nie ma żadnego problemu z tym, aby przeczytać dziesiątki artykułów w internecie i posłuchać rad bardziej doświadczonych wspinaczy- i jest to wiedza jak najbardziej przydatna. Jednak sport taki jak wspinaczka (a w szczególności wysokogórska) wymaga tego rodzaju wiedzy, jaką można zdobyć jedynie w praktyce, czyli absolutne wyczucie sprzętu od butów po kask. I oczywiście do tego inne akcesoria wspinaczkowe, których potrzebna jest cała gama, a bez których wspinaczka będzie niemożliwa.

Sprzęt tylko sprawdzony

W zależności od tego, jaki rodzaj wyprawy planuje wspinacz, potrzebował będzie różnego rodzaju sprzętu. Ale niezależnie od rodzaju tej wyprawy lista zawsze będzie bardzo długa. Generalnie dzieli się ją na podstawowe części: sprzęt do wspinaczki i asekuracji, sprzęt kempingowy oraz ubrania. Każdy wspinacz doskonale wie, ile zależy od jakości tego sprzętu, dlatego też poszukuje dobrej jakości popartej doświadczeniem. Jest on nie tylko sprawdzony, ale także utrzymywany w stanie przygotowania i konserwowany. Jest bowiem równie ważny, jak przygotowanie fizyczne i psychiczne. Najważniejsze są oczywiście liny i to one wykonują najwięcej pracy podczas wspinania, dlatego muszą być poddawane regularnym przeglądom, a przy wszelkich oznakach przetarcia lub zużycia powinny być wymienione na nowe.

Udostępnij