Zdrowie i uroda

Rehabilitacja po kontuzji kolana

Rehabilitacja po kontuzji kolana

Na kontuzję stawu kolanowego wbrew pozorom nie są narażeni jedynie sportowcy. Staw kolanowy jest bardzo delikatny, ma podatną na uszkodzenia strukturę i czasem nawet krzywe stąpnięcie może spowodować uraz. Czy rehabilitacja potrzebna jest zawsze? W żadnym wypadku. Po urazie warto jednak skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, którzy po przeprowadzeniu badania określą czy zabiegi rehabilitacyjne są wymagane.

Jak wygląda postępowanie fizjoterapeutyczne po kontuzji kolana?

W większości przypadków podczas uszkodzenia stawu kolanowego dochodzi również do zapalenia w jego obrębie. W pierwszej kolejności należy więc wyeliminować stan zapalny, ponieważ w przeciwnym razie jakiekolwiek metody fizjoterapii nie tylko nie będą skuteczne, ale mogą również znacznie pogorszyć stan pacjenta. Warto pamiętać, że zapalenie to nie choroba, ale samodzielna walka organizmu ze schorzeniem. Zdarza się jednak, że nasze ciało zbyt gwałtownie reaguje na zmiany zachodzące w stawach kolanowych po urazie. Wówczas przebieg zapalenia wymyka się spod kontroli. Dziś chcemy Wam wytłumaczyć jak w tym przypadku przebiega leczenie jedną z najpopularniejszych technik fizjoterapeutycznych, czyli PRICE. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Spieszymy z wyjaśnieniem!

PRICE to po prostu akronim od takich słów jak: Protect, Rest, Ice, Compression, Elevation. Wszystkie te działania mają ściśle określone znaczenie.

Protect, to po prostu ochrona. Celem jest zabezpieczenie stawu kolanowego przed oddziaływaniem czynników mogących pogorszyć przebieg schorzenia. Fizjoterapeuta wyjaśni podczas konsultacji jakich ruchów należy unikać, aby nie zaburzyć prawidłowego procesu leczenia.

Rest to z kolei odpoczynek. Wiele osób po kontuzji myśli, że skoro ból nie jest szczególnie uciążliwy mogą wrócić do pełnej aktywności. Okazuje się jednak, że przez pierwsze kilka tygodni należy ze szczególną uwagą chronić się przed wysiłkiem. To kolejny i zdaniem wielu – najważniejszy proces rehabilitacji.
Ice, czyli zimne okłady. Ich celem jest obkurczanie naczyń krwionośnych, co niweluje towarzyszący urazowi ból. Warto również wiedzieć, że niskie temperatury sprzyjają procesowi leczenia stanu zapalnego, ponieważ uniemożliwiają nadmierne gromadzenie się płynu, który za ten stan odpowiada. Zimne okłady powinny być stosowane systematycznie zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty.

Compression, to nic innego jak ucisk. Dzięki niemu znów spowalniamy przepływ krwi, a to skutkuje szybszym procesem leczenia urazu. Do ucisku można zastosować na przykład bandaż elastyczny.

Elevation, czyli uniesienie. W wolnej chwili pacjent powinien wygodnie się położyć i unieść nogę powyżej poziomu serca. Na koniec przychodzi czas na ćwiczenia rehabilitacyjne, które każdorazowo określane są zgodnie z indywidualnymi potrzebami i stanem zdrowia pacjenta.

Udostępnij