MC-Bags.pl

Wybór odpowiedniego betonu na podjazd

Wybór odpowiedniego betonu na podjazd

Budowa wymarzonego domu to ogromne przedsięwzięcie – zarówno finansowe jak i emocjonalne. Po wykończeniu fasady i wnętrza okazuje się jednak, ze to nie wszystko i należy się zająć również placem. Rozkopana ziemia i bałagan pobudowlany nie jedną osobę może przerosnąć, warto więc pomyśleć o kontenerze i o podjeździe betonowym, aby pozbyć się problemu wiecznego błota przed domem i ułatwić sobie poruszanie się autem po własnym placu.

Jaki rodzaj betonu wybrać?

Według obowiązującej normy PN-EN 206 najrozsądniejszym wyborem mieszanki betonowej będzie ta o wytrzymałości C30/37, wytrzymałości na ścieranie XM11 i mrozoodporności na poziomie XF3. Przy wyborze mieszanki trzeba jednak pamiętać, że warunki każdego pola budowy sa inne i zanim dokona się jakiegokolwiek wyboru trzeba skonsultować wszystko z odpowiednim specjalistą, który wskaże jaki beton będzie najlepszy.

Jak wybudować podjazd

Po wybraniu betonu spełniającego wymogi zarówno normatywne, jak i określonego terenu budowy należy dokonać pomiaru, zaprojektować dokładne granice dla wylewanego później betonu oraz dokonać odpowiednich dla budowy wykopów.

Po stworzeniu wykopu można zająć się wykonanie podbudowy. Na dnie otworu w ziemi układa sie 15-20 cm gruzu lub tłucznia, który zagęszcza się specjalną zagęszczarką mechaniczną. Na warstwie gruzu układa się 10-15 cm żwiru, który również musi być dobrze zagęszczony. Ostatnią warstwą jest 5 cm rzadkiego betonu zwanego potocznie chudziakiem.

Na tak wykonane podłoże po kilku dniach wylewa się odpowiednio dobraną mieszankę betonową wraz z siatką zbrojeniową z prętów o przekroju 4 mm. Żeby otrzymać gęsty i zwarty beton bez bąbelków powietrza należy wibrować beton specjalnym mieszadłem zatkniętym na wiertarkę.

Kolor i struktura

Czy będzie to mieszanka betonowa o wytrzymałości C30/37, czy też beton B20 lub beton na podjazd sprzedawany jako gotowa mieszanka w workach to warto wiedzieć, że można ten beton barwić i nadawać mu strukturę. Specjalistyczna firma wyszkolona w tym kierunku będzie wiedzieć co zrobić, żeby podjazd prezentował się bez zarzutu.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × pięć =