Budownictwo i aranżacja

Kruszywa budowlane i drogowe – rodzaje i zastosowanie

Kruszywa budowlane i drogowe – rodzaje i zastosowanie

Kruszywa towarzyszą nam w codziennym życiu. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak często mamy z nimi do czynienia. Przyzwyczailiśmy się do obecności asfaltu na drogach oraz betonu w budownictwie, dlatego trudno się dziwić, że tak rzadko zwracamy uwagę na to z czego to wszystko jest wyprodukowane. A to właśnie kruszywa dają nam tak wszechstronne możliwości zastosowania. Świetnie sprawdzają się nie tylko w szeroko pojętym budownictwie, ale również w ogrodnictwie, produkcji ceramiki i szkła a nawet w motoryzacji.

Niewiele osób ma jakąkolwiek wiedzę na temat rodzajów i typów występujących oraz stosowanych kruszyw. Nie zastanawiamy się nad ich rozmiarem, parametrami, granulacją czy pochodzeniem pierwotnym. Niewiele osób nawet zdaje sobie sprawę z tego, że część z nich produkowanych jest w sposób sztuczny z wykorzystaniem syntetycznych substytutów. Właśnie dlatego dziś postanowiliśmy przyjrzeć się zagadnieniu kruszyw nieco bliżej, aby wiedza na ich temat wykraczała poza kręgi pracujących z ich użyciem specjalistów.

Kruszywa budowlane

To pierwszy typ jaki większości osób przychodzi do głowy. Nie wszystkie rodzaje kruszyw nadaje się jednak do zastosowania w budownictwie. Te, które jednak spełniają normy muszą być niezwykle wytrzymałe, odporne na uszkodzenia, upływający czas, ścieranie i czynniki mechaniczne oraz atmosferyczne. Obejmuje ich szereg przepisów, które znaleźć można między innymi w szeroko rozwiniętym prawie budowlanych. Muszą być również bezpieczne dla użytkowników. Wśród kruszyw budowlanych swoje miejsce zajmą między innymi:

  • keramzyt
  • żużel stalowniczy
  • piasek i piasek łamany
  • żwir, grys i grys z otoczaków
  • mieszanka kruszywa naturalnego, kruszywa łamanego i kruszywa z otoczaków

Kruszywa drogowe

To kolejny typ kruszyw, który wykorzystywany jest najczęściej. To właśnie z nich wytwarza się asfalt. Oczywistą właściwością musi być wytrzymałość, ale podobnie jak w przypadku kruszyw budowlanych muszą one wykazywać się również odpornością na nacisk, kruszenie, uszkodzenia mechaniczne, działanie czynników zewnętrznych oraz chemicznych. Najczęściej asfalt produkowany jest z granitu i bazaltu. Dzięki takiej mieszance można stworzyć masę, której wytrzymałość pozwoli przetrwać nowej drodze w nienagannym stanie przez wiele lat. Kolejną mieszanką kruszyw stosowanych w budownictwie jest wapień i dolomit. Nie są jednak one aż tak wytrzymałe na duży nacisk ciężarów jak pierwszy typ. Beton wykazuje świetne właściwości i parametry również wtedy, kiedy jest produkowany z barytu, limonitu, getytu oraz hematytu.

Wybór odpowiedniego rodzaju kruszywa jest kluczowy

To właśnie on decyduje o powodzeniu całej inwestycji. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego jak wielkie koszty pochłania stworzenie nowej nawierzchni drogowej lub wybudowanie nowego obiektu budowlanego. W obydwu tych przypadkach przed podjęciem decyzji o zastosowanym rodzaju kruszywa eksperci przeprowadzają liczne obliczenia i przemyślenia. Ten fakt raczej na nikim nie robi jednak większego wrażenia.

Więcej na temat kruszyw budowlanych i drogowych oraz ich zastosowaniu przeczytasz na stronie firmy Podolski.

Udostępnij