Budownictwo i aranżacja

Idealne podłoże pod kostkę?

Idealne podłoże pod kostkę?

Każdy, kto stanął przed wyzwaniem położenia kostki brukowej, wie że to wcale nie jest łatwa sztuka. Żeby dobrze wykonać to zadanie trzeba mieć wiedzę na temat budowlanki. Bardzo ważny jest dobór właściwej podsypki. Najczęściej w tym kontekście mówi się o „zerówce”. Czym ona jest? Czy to idealne podłoże pod kostkę?

Kilka słów o „zerówce”

Jest to ostatnia warstwa podłoża, którą kładzie się tuż pod samą kostkę brukową. „Zerówka” to po prostu piasek z cementem, piasek, kruszywo lub gres o określonej gramaturze:

  • kruszywo 0-4 mm;
  • kruszywo 0-8 mm;
  • kruszywo 0-16 mm;
  • grys 2-5 mm;
  • grys 2-8 mm.

Warstwa „zerówki” powinna mieć jak najmniejszą grubość. Powinna być cienka, po to by kostka leżała równo. Jej ułożenie sprawdza się poziomicą. Warstwy „zerówki” nie należy zagęszczać. Wystarczy ją wstępnie wyrównać, a potem ułożyć na niej kostkę. Dopiero teraz przychodzi pora na zagęszczenie. Jeśli, warstwa „zerówki” byłaby zbyt gruba, to kostka brukowa ostatecznie mogłaby zanurzać się w niej na różną głębokość. Efektem będzie krzywo ułożona kostka, która będzie szpeciła podwórko.

Zobacz:  Skład kamienia, kruszywa budowlanego i drogowego - Podolski

Skąd wiedzieć, że podłoże pod kostkę jest dobrze dobrane?

Nie ma sztywnych zasad, które regulowałyby tą sprawę. Ostateczna decyzja zależy od tego, co preferuje osoba kładąca kostkę – czyli brukarz. To on powinien wiedzieć na jaki rodzaj podłoża należy postawić w danych, konkretnych warunkach. Warto jednak wiedzieć, że piasek rzadko kiedy jest dobrym rozwiązaniem. Jest on bardzo łatwo wypłukiwany przez wodę. Wystarczy, więc kilka mocniejszych opadów, by powierzchnia ułożona z kostki zaczęła się rozjeżdżać i wyglądać mało estetycznie. Może nawet dojść do sytuacji, w której pojedyncze kostki brukowe zapadną się. Wtedy, konieczna będzie naprawa. Lepszym wyjściem jest postawienie na piasek z cementem. Taka mieszanka jest dość trwała. Cement zwiąże piasek i stworzy warstwę, która będzie nieprzepuszczalna dla wody. Dzięki temu, kostka brukowa nie rozsunie się i będzie cały czas wyglądała tak dobrze, jak od razu po ułożeniu.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + czternaście =